úterý 26. července 2011

Bardon na Hrad!

Opět se pomalu blíží prezidentské volby a to jak v Americe, tak i u nás. Ve Spojených státech se již rozjela kampaň za zvolení thelemského mága, horolezce, básníka, šachisty a jednoho z otců dnešní popkultury Aleistera Crowleyho. Bohužel je velice pravděpodobné, že se jeden z nejvýznamnějších okultistů dvacátého století prezidentem USA nestane, nejspíš by tolik nevadilo, že je 64 let po smrti, ale po etudě s Obamovým rodným listem by tento rodilý Brit neměl sebemenší šanci.

Do what thou wilt! Yes, we can!

A jak tomu bude u nás? Zatím nepanuje shoda ani nad způsobem volby, natož pak nad kandidáty, Brněnská Iluminace má ovšem jasno. Když mohou Američané navrhovat Aleistera Crowleyho, ať je českým prezidentem František Bardon!

Kdo?

Ano, František Bardon, vedle výše zmíněného Crowleyho patrně nejvýznamnější mág a okultista dvacátého století. Čim se ale vlastně Bestie 666 (Crowley) a Frabato (Bardon) vysloužili toto označení? Jejich hlavním přínosem je bezpochyby demokratizace magie. Z temných zákoutí tajných společností, kam ji svorně zahnaly církev a racionalismus, se Crowleymu a Bardonovi podařilo navrátit magii zpět na světlo, mezi dělný lid, kam přirozeně od počátků věků patří.

Jejich postupy se samozřejmě v detailech lišily, například u Crowleyho byla hlavní metodou sebepropagace. Jeho rabelaisovské "Dělej, co ty chceš, ať je jediný zákon," působilo na jistou část společnosti v puritánských dobách přelomu 19. a 20. století obzvlášť přitažlivě. K jeho velké oblíbenosti přispěla bezpochyby i kvanta drog a sexu, která Crowley konzumoval. A jeho význam se po smrti nijak neumenšil, více či méně skrytě se na něj odvolávala kdejaká hudební hvězda (namátkou The Beatles, Led Zeppelin, Michael Jackson, či Jay-Z) a můžeme ho tak bez nadsázky označit za kmotra popu, ač on sám se hudbě nijak nevěnoval.

"Kecá. Tu mikinu mám od maminky a ne od O.T.O."

Koneckonců i jméno Landova řádu-neřádu Ordo Lumen Templi v sobě inspiraci Crowleyho OTO - Ordo Templi Orientalis zapře dost těžko. Nechme ale (homo)sexuální magické obřady Landovi a jeho kamarádům z ODS, nás dnes zajímá hlavně František Bardon.

Frabato

Bardon pocházel z Opavy, kde také většinu života působil. Zemřel ve vězeňském špitále na brněnském Špilberku, řada jeho příznivců se ovšem domnívá, že šlo pouze o smrt fysického těla a naopak se jednalo o největší Bardonovo kouzlo, kterým se mu podařilo uniknout ze jha komunistického žaláře (a z Brna, chce se mně dodat).

Proč byl vlastně Frabato (František Bardon, Toppau-Opava) vězněn? Byl zatčen za nedovolenou výrobu alkoholu - pálil špiritus pro rozlišné lektvary. Bardon se totiž kromě magie věnoval i léčitelství. V protikladu k hedonistickému individualistovi Crowleymu tak zde máme mága zasvěceného službě lidem. Není tedy divu, že ho - na rozdíl od Crowleyho -  nenajdete na obalu žádné popové desky.

Frabato na žádných obalech být nepotřebuje

Nebylo to ovšem první Bardonovo zatčení. Před komunisty po něm šli již nacisté. Ale zatímco komunisté ho zavřeli proto, že netušili, co si počít s okultistou, nacisté ho zatkli z důvodů přesně opačných - Hitler a společnost Thule měli naprosto jasno, co si počít s okultistou - jeho magické schopnosti jim měli pomoci vyhrát Druhou světovou válku.

Hitler patrně věřil, že Bardon naučí magickou divizi SS sesílat blesky z čistého nebe na nepřátelské jednotky. A ač byl Bardon mučen, nepodvolil a tato jeho schopnost (pokud ji ovšem měl) zůstala nacistům utajena.  Zabít tak mocného mága se Hitler ovšem bál, poslal jej proto do koncentračního tábora sbírat na popravišti usekané hlavy.

Kromě toho Hitler věřil, že je Země dutá a my žijeme na vnitřní straně

A co v té době vlastně dělal Crowley? Psal falešné horoskopy pro Hesse, které Ian Fleming, agent MI5 a autor Jamese Bonda, nechal propašovat přes Švýcarsko do Berlína. Na jejich základě se pak Rudolf Hess rozhodl pro svůj podivný let do Británie. Po Hessově zatčení Fleming navrhoval, aby Crowley Hesse vyslýchal, k tomu však bohužel nedošlo a svět tak byl ochuzen o setkání dvou nejvýše postavených anglických a německých okultistů. Ale zpět k Bardonovi.

Hermetický manuál

V čem tedy spočívá hlavní význam Františka Bardona, díky čemu je označován za jednoho z nejvýznamnějších okultistů (přinejmenším) dvacátého století? Jsou to Bardonovy knihy Brána k opravdovému zasvěcení, Praxe magické evokace a Klíč k opravdové kabale. Jedná se o praktické učebnice magie, zaměřené na okultistu-samouka.

Crowley byl spíše eklektik a najít v jeho spisech praktické návody není snadné. Naproti tomu Bardon pojal svoje knihy jako praktické příručky, i když teorii se samozřejmě věnuje také. A pokud se ve svých knihách zmiňuje o sobě, je to vždy pouze ve smyslu tento rituál jsem vyzkoušel, tuto evokaci jsem provedl. Crowley je v tomto mnohem větší egocentrik a některé jeho knihy tak jsou z velké části popisem vlastních zážitků a zkušeností.

Frabato!!! Vlastně, Krabate...

Na Hrad!!!

Po světově vysmívané osobnosti tak máme šanci mít v čele státu osobnost světově uznávanou. Prezident Frabato ale bude mít i další nesporné výhody:

  • bude-li chtít nechat zmizet tužku nebo miliardy, zvládne to jednoduchým zaklínadlem, nikoli klausovsky upachtěným způsobem
  • nebude se snažit obsadit významné posty svými kamarády, neboť jsou, stejně jako Frabato, již dávno po smrti
  • jako vrchní velitel ozbrojených sil bude moci naše nepřátele ničit sesíláním blesků a stát tak ušetří na armádě
  • jeho schopnost ovládat počasí prospěje nejen obraně, ale i zemědělství
  • coby významný léčitel ušetří Frabato českému státu také na zdravotnictví
  • zachrání rozpočet alchymickou přeměnou olova na zlato

Jak je vidět, neexistuje vhodnější kandidát na hlavu státu, než kandidát okultní. A Pražský hrad má dlouhou okultní tradici přinejmenším od dob magistra Kellyho a Johna Dee, Frabato se tudíž jeví ideálním i z tohoto pohledu.

Bardon nezavrhoval ani sexuální magii

Berte tedy tento stručný článek nejen jako připomínku jedné významné osobnosti, ale hlavně jako oficiální začátek Frabatovy prezidentské kampaně. A tak, s volebním heslem "Lepší mrtvý Bardon, nežli živý Klaus" se s vámi pro dnešek loučím.

úterý 5. července 2011

Jude Brünn

Ne ve všem je potřeba hledat skrytý význam. Tak třeba nový slogan Brna z titulku - "Žít Brno." Nejen, že nemá skrytý význam, ten slogan nemá význam vůbec žádný a zoufalá snaha magistrátu mu nějaký vdechnout to trefně dokresluje.

Od radničního stratéga Marie Zezulkové se dovídáme, že "na tvaru Žít Brno netrváme, může se třeba objevit i podoba Žijeme Brnem." A nebo se může třeba objevit varianta "polibte mě prdel," dodávám já. Je mnohem dynamičtější a přesně vystihuje vztah Brna k jeho vlastním obyvatelům.

Brünn leben! (bis zu Pohrlitz)
A vztah k nevlastním obyvatelům? Neexistuje, musí si poradit sami. Jak dodává vrchní stratég Zezulková, "počkáme, až se třeba cizinci žijící v Brně začnou ptát, co to vlastně je. Pak možná sami navrhnou, jak slogan nejlépe používat v cizím jazyce." Jenom aby mezi tím někam neodešli. Třeba do těch Pohořelic.

Instantní osvícení

V dnes, kdy si z jakéhosi neznámého důvodu připomínáme příchod Crhy a Strachoty na Moravu (tedy - proč si připomínáme jejich příchod je celkem jasné, proč se tak děje právě 5.7, v datum, jež se soluňskými bratry nemá nic společného, zůstává zatím skryto - i když brněnská iluminace samozřejmě tuší) byl slavnostně spuštěn iluminační kanál na Twitteru.

Můžete tak získat nejen instantní osvícení ve stočtyřiceti znacích, ale vůbec všechny nejnovější zprávy z brněnské okultně-politické scény. Jako například ty o brněnském falu.

Uctívačka lingamu